Festival fantazie je největší festival popkultury v ČR ze série Festivalů fantazie (od roku 1996).

Více informací na webu Festivalu.

Maelström je občanské sdružení, které chce posluchače seznámit s novými i starými společenskými fenomény. Mezi témata patří psychologie, populární věda a historie.

FutureCon přináší vážnější, vědecká témata od akademických odborníků. Zaměřuje se hlavně na nové objevy ve vědě a technologie současnosti i budoucnosti.

Program

Pondělí (1. 7. 2013)

RSA (Štěpán Sem "Emperor")

Hlavní náplní přednášky bude výklad principů asymetrické kryptografie, podrobněji se zaměříme na kryptosystém (šifru) RSA, s níž přicházíme (byť nevědomky) denně do styku. Zabrousíme i do historie a obecnějších témat souvisejících s počítačovou bezpečností.

Katastrofy způsobené chybným softwarem (Festival fantazie "FF" + Tomáš Bureš)

V každodenním životě nás obklopují počítače (v autech, letadlech, v nemocnicích apod.). V mnoha případech na jejich spolehlivém fungování závisí naše zdraví či životy. Podíváme se na to, jak se dneska zajišťuje, že software v těchto počítačích dělá, co má, a i co se může stát, když se něco pokazí.

Zánik Země (Tomáš Petrásek)

Život na Zemi bude zničen! Stane se naše Země druhou Venuší, nebo spíš sestrou planety Arrakis? Může naše planeta uniknout ohnivému hrobu v jícnu Slunce? Zapomeňte na Maye i Nostradama! Připravte se na apokalypsu, v níž se vypařují planety, vybuchují hvězdy a srážejí se galaxie!

Smrtelné hříchy (Scarlett Rauschgoldová "Darth Zira")

Umíte z hlavy bez zaváhání vyjmenovat sedm hlavních smrtelných hříchů podle křesťanství? A proč jsou považované za hříchy? Víte, jak na ně pohlížejí jiná náboženství? Satanismus je prý naopak vnímá jako pozitiva - je tomu tak opravdu? A není pouze sedm hříchů náhodou málo?

Potkan fantastický (Petra Hyklová)

Popis nového živočišného druhu! Kde ho najít? Jak vypadá? Čím se liší od fádního potkana obyčejného?

Kolik máme pohlaví? (Miroslav Havlín)

Na Venuši je to jasné – sedm. Ale na Zemi? Probereme různé úhly pohledu definující pohlaví a představíme si nejčastější intersexuální stavy.

Čtyři druhy temperamentu (Jana Filipenská "Phoenix")

Pojďme pochopit chování naší rodiny, partnerů a spolužáků. Přednáška prozradí rozdíly povahových typů a jak s nimi efektivně komunikovat.

Bible - co tím chtěl autor říct? (Lenka Lukáčová "Blanca")

V průběhu staletí se kolem různých biblických pasáží objevovalo mnoho různých výkladů, z nichž některé si poměrně významně protiřečili. V této přednášce si alespoˇn u některých takový "historický výkladový vývoj" ukážeme.

Extrémní podoby života (Josef Novák "Faskal")

Život na zemi má mnoho podob, můžeme jej najít vysoko v horách i hluboko v zemské kůře, v teplotách nižších než nula nebo vyšších než 100 stupňů, v destilované vodě i nasyceném roztoku soli a určitě snese víc alkoholu, než vy. Jak je to možné?

Hloupé chyby (Filip Štaffa)

Každý dělá chyby. Musíme ale dělat i ty hloupé?

Proč se tu tak jmenuje? (Lenka Ratajová "Kleio")

Jména měst, vesnic i osad jak je možná neznáte. Fakta, záhady i omyly lidové etymologie. A jako bonus anketa o nejpodivnější obci u nás.

Světy mrtvých hvězd (Tomáš Petrásek)

Když hvězda zemře - co se stane s jejími planetami? Čeká je mrazivý hrob, nebo netušená posmrtná existence? Navštívíme galaktické márnice a pokusíme se odhadnout, zda by i na světech dávno mrtvých sluncí nemohl existovat život.

Lucidní snění (Tomáš Mládek)

Stalo se vám někdy, že máte šest prstů a tak jste se vznesli a odletěli směrem k Marsu? Vítejte ve světě lucidních snů… Od teorie, až po praktické návody. Letos s novou technikou pro navození lucidních snů!

Úterý (2. 7. 2013)

Karetní hra a renesanční malíři? (Festival fantazie "FF" + Dalibor Šmíd)

aneb Vyrobte si svůj vlastní Dobble. Oblíbená postřehová hra. Každá dvojice kartiček obsahuje jeden společný symbol. Jak se takový balíček sestaví? Porozumíte-li nečekané symetrii geometrického původu, která se v něm skrývá, můžete vytvořit nekonečně mnoho svých vlastních originálních Dobblů.

Mentální anorexie: pohled lékaře (Miroslav Havlín)

Mentální anorexie je vysoce medializované onemocnění, přesto veřejnost má o něm chabé povědomí. Představíme si jeho kořeny, příbuzné stavy, typický průběh onemocnění a řekneme si i o léčbě a prognóze. 

Mentální anorexie: pohled pacientek (Miroslav Havlín)

Komunita pacientek s mentální anorexii je internetově vysoce aktivní a na svých stránkách prozradí mnoho ze svých postojů a způsobu uvažování. Ukážeme si hlavní motivační zdroje, praktické návody jak obelstít okolí, podíváme se na jídelníčky a na závěr si ukážeme jejich výtvarná díla.

Google Glass (David Vávra "Destil")

Již příští rok si bude možné koupit chytré brýle od Googlu. Podle mnohých podobná zařízení (wearable computers) představují další technologický skok po smartphonech a tabletech. Co Google Glass umí, na co se hodí a na co ne? Poslechněte si zkušenosti z reálného používání brýlí.

Umělé jazyky (Tomáš Mládek)

Ovlivňuje náš jazyk to, jak myslíme? Jak by měl vypadat univerzální jazyk? A je nějaký absolutně přesný jazyk? Od Esperanta přes Lojban po Tolkiena - aneb o všech možných jazycích, jen ne o těch, kterými se někde domluvíte.

Patenty a patentování (Jitka Brandejská "Triss")

Co to vlastně znamená mít patent? Jak ho lze získat a jaké jsou další možnosti ochrany toho, co jsme vymysleli? Bláznivé vynálezy a vynálezci.

Klasické vs. odborné (Lenka Ratajová "Kleio")

Osobní vhled do českého vzdělávacího systému a zkušenosti s oběma póly středoškolského vzdělávání vzbuzují neodbytně dvě otázky: Musíme být všichni chytří? A zbyde vůbec někdo, kdo bude pracovat rukama?

Víno (Filip Štaffa)

Pití vína se pomalu stává společenskou dovedností. Jak se vyhnout trapasům? Jak si víno nejlépe vychutnat? Co je to portské? Tato přednáška se Vám pokusí dát nejen základní znalosti na to, abyste se mohli tvářit jako pravý vinný snob, ale i moudrost na to, abyste to nedělali.

Vzestup a pád genové terapie (Josef Novák "Faskal")

Genová terapie byla ve svých počátcích vnímána jako zázračná léčba, kterou lze vyléčit všechny neduhy. Při úvodních experimentech však došlo k řadě neštěstí, a byla dlouho vnímána jako špatná cesta. Může znovu vstát z popela? Jaká jsou rizika, naděje a co se doteď povedlo na poli genové terapie?

Babylónská věž v mimoprostorech (Václav Semerád "Netopýr")

Zdá se vám také ujeté, že se v celém vesmíru mluví (i píše!) zásadně anglicky? Hrdina se nediví, že napíše anglicky nápis a místní obyvatelé to běžně čtou, pak se nejapně diví, že je doma! Vždyť se efektivně nedorozumíme ani na Zemi! Jak by vypadala domluva s mimozemšťany? Angličtina to snad nebude!

Kultura Inků (Eleni Dimelisová)

Exkurze do minulosti! Přijďte nahlédnout do fascinujícího života obyvatel předkolumbovského impéria. Jak vypadala incká společnost, náboženství, architektura a každodenní život? Proč by nám přišlo nechutné být konkubínou inckého vládce? A proč bychom měli závidět královským mumiím? 

Europa (Tomáš Petrásek)

Pod ledovým pancířem tohoto Jupiterova měsíce se nalézá více kapalné vody, než v oceánech naší Modré planety. Europa je svět s příslibem mimozemského života, ale také svět smrtelně nebezpečný. Co se asi skrývá pod jeho mlčenlivými ledovci?

Pohledy do nebe (Petra Hyklová)

Nebe je stále stejné jako před tisíciletími. To jen člověk se mění a vidí je pokaždé jinak. Jak si představovali vesmír naši předkové? Co to o nich vypovídá? A jak vidíme vesmír dnes?

Proč jít do swingers klubu (Scarlett Rauschgoldová "Darth Zira")

V dnešní době padají mnohá sexuální tabu, ale když se řekne "swingers klub", i mnozí jinak liberálně smýšlející se vyděsí. Jak to v takovém podniku vlastně vypadá? A co tam vůbec může pohledávat člověk, který nijak netouží střídat partnery? Mnohem víc, než byste čekali! Pozn.: Nevhodné do 18 let!

Středa (3. 7. 2013)

TEMNO (TEorie MNOžin) (Festival fantazie "FF" + Kristýna Kuncová)

Had Uroboros. Je rychlejší Zénón nebo jeho želva? Konečně nekonečno. Čeká Vás nejtemnější zákoutí matematiky. Teorie množin. Přednáška z cyklu MatFyz Expo.

Jak vylepšovat člověka? (Jan Červenka "Norek")

Vývoj biotechnologií a jejich aplikace mění náš pohled na člověka. Dělá člověka člověkem jeho biologické tělo nebo jeho duchovní hodnoty? A co když jsou hodnoty v rozporu s biologickou podmíněností života? Jak daleko zajít s úpravami lidské schránky a jaký vliv to má na naše chápání člověka?

Multiparadigmatické myšlení (Filip Štaffa)

Co má společného kreacionismus a hypotéka? Obojí jsou naše paradigmata, náš pohled na to jak svět funguje. Na této přednášce se dozvíte nejen jak o paradigmatech přemýšlet, ale i to, jak se nestát (hypotékovým) fanatikem.

Výběr z moderní počítačové grafiky (Michal Lukáč "Dragon Lord")

"Co vy tam vlastně děláte?" aneb výzkumník v oblasti počítačové grafiky předvede výběr nejzajímavějších publikací za poslední tři roky.

Proteinové inženýrství (Josef Novák "Faskal")

Genetická modifikace je zajímavá, ale to pravé umění je modifikovat proteiny. Jak vytvořit vlákno silnější než ocel, vymýšlet nové léky? Které metody se používají k určení 3D struktury proteinů, a jak se tyto znalosti používají k navrhování proteinů s novými vlastnostmi?

Illumináti - skrytí vládci světa? (Ondřej Švejda)

"Jsou všude kolem nás", ale nejsou to Transformeři! Vládnou světu a přitom o nich nikdo neví. Denně je vidíme a slyšíme a ani si to neuvědomujeme. Přijd´te si poslechnout, jak se nám až směšně nápadně zavrtávají Illumináti do podvědomí.

Genetické algoritmy (Štěpán Sem "Emperor")

Genetické algoritmy a genetické programování spadají do skupiny výpočetních metod inspirovaných evoluční biologií. Lze je použít k řešení široké škály problémů, od přibližného vyčíslení π po optimalizaci výrobního programu či návrh strojů.

Chemie v jídle (Jitka Brandejská "Triss")

Chemie je všude! Co se děje v potravinách při vaření, jak funguje konzervace potravin a tak dále.

Argumentace a rétorika (Kateřina Täuberová "Sathel")

Snažili jste se někdy někoho přesvědčit a nešlo vám to? Možná jste měli špatné argumenty. Umíte poznat, který argument je silný a proč? Napadají vás ty nejlepší věty, až když je po všem? Myslíte si, že přesvědčování je talent? Nesmysl, všechno se dá naučit. A můžete začít právě touto přednáškou.

Červení trpaslíci (Tomáš Petrásek)

Jak vypadá průměrná hvězda? Rozhodně ne jako naše Slunce! Typická hvězda je malá, rudá a divoká! Seznamte se s červenými trpaslíky a jejich planetami - těmi již objevenými i hypotetickými. Mohou se podobat Zemi?

Věci mezi nebem a zemí (Petra Hyklová)

Ruští kosmonauti močí na kola autobusu, zatímco američtí hrají karty. Řadu 13 v letadlech některých aerolinek nenajdete. Přijďte si poslechnout vyprávění o neuvěřitelných historkách, prapodivných zvycích a absurdních pověrách ze světa letectví a kosmonautiky…

Realita hrou (Jan Vlnas)

Realita je nudná. Málo epická. Měla by více fungovat jako hry. Nesouhlasíte? Herní design však pomalu proniká do všech činností, skrze gamifikaci či alternativní realitu. Hry mohou nejenom bavit, mají potenciál měnit svět. K lepšímu nebo k horšímu? [Achievement Get: Přečtená anotace, +2 Int]

Krásnější než láska mužů (Lenka Ratajová "Kleio")

Romantické přátelství, láska, přirozenost vztahů mezi dvěma ženami v kontrastu velkých obav mužů z toho, že ženy nahradí jejich místo. Kde se vzalo přesvědčení, že dvě ženy jenom čekají, až přijde „ten pravý“?

Bill Hicks - Neúprosný (Tomáš Čapek "Charmer")

Slavné vystoupení Billa Hickse z roku 1991 na montrealském festivalu komedie. Zde zazářil jako kometa pro neamerické publikum a odstartoval svá mezinárodní turné. Připravte se na humor chvílemi až hraničící s vymýtáním ďábla. Nevhodné pro slabší povahy.

Čtvrtek (4. 7. 2013)

Praktická teorie her (Filip Štaffa)

Každý z nás občas dělá rozhodnutí, nebo musí strpět rozhodnutí jiných. Co vám s tím pomůže? Pokud bych vám měl dát jedno doporučení - buďte šílení. Vyplatí se to. Na přednášce se dozvíte proč.

Peklo na talíři, díl další (Jitka Brandejská "Triss")

Víme, co jíme? Jak rozlišit kvalitní potraviny od těch méně kvalitních? Kdy zbytečně nepanikařit a zachovat si chladnou hlavu. Heslo zní - na nákup s lupou!

Princip moci (Tomáš Čapek "Charmer")

Princip moci je fenomén kombinující evoluční principy a lidské chování. Je přítomen na všech úrovních společnosti a ovlivňuje historii na každém kroku. Podíváme se na příčiny a následky principu moci kolem nás a nabídneme nápady, jak se s ním vypořádat na individuální i neosobní úrovni. 

Hormony a tromboembolická nemoc (Miroslav Havlín)

Vliv hormonálních léčeb na vznik tromboembolické nemoci je šlágrem poslední dekády. Rychle jdoucí poznání hodně předběhlo obecné povědomí, navíc deformované mediálními kampaněmi, což vedlo ke vzniku řady pověr. Probereme problematiku ve světle aktuálního poznání.

Multiversum (Jan Čečrdle "Kenny")

Úvahy o existenci multiversa byly především doménou sci-fi. Co když je však na této domněnce více pravdy, než se na první pohled zdá?

Matematická lingvistika (Festival fantazie "FF" + Jindřich Libovický)

Povídání o tom, jak zařídit, aby nám počítače rozuměly, aby si s námi povídaly, aby nám přeložily všechno, čemu nerozumíme, a aby nám pověděly, co se kde šustne. (Přednáška z programu MatFyz Expo.)

Internet je na porno – a na vzdělání (Jan Vlnas)

Umíte najít na internetu porno? A co třeba kurzy práva z Harvardu nebo statistiky z Berkeley? Zadarmo a přínosnější, než s čím se potkáte na většině českých škol. Jak fungují on-line kurzy, kde se dají najít a jak si mezi nimi vybrat? A jaký dopad bude mít on-line vzdělání na „kamenné“ školy?

Pátek (5. 7. 2013)

Nejhorší letadla světa (Jan Průcha "Jerson")

Povídání o letadlech, která nikdy neměla vzniknout - příliš velká, těžká, pomalá, slabá, letadla která nedokázala vzlétnout, přistát, nebo která zabila všechny své piloty.

Česká astronomie v dobách nedávných (Petra Hyklová)

Rok 1882. Mezi Čechy a českými Němci roste napětí a na sedm desetiletí nastává období dvou univerzit. Jaké to mělo dopady na český astronomický výzkum?

Svatojakubská cesta v moderní době (Milan Pohl "kernel32")

Na mnohasetkilometrové výpravy se lidé vydávají z nejrůznějších pohnutek. Přednáška se pokusí přiblížit nejen fenomén poutnictví jako takový, ale především jednu z nejznámějších poutí - Svatojakubskou cestu do Santiaga. Součástí bude fotografický doprovod a osobní zkušenosti.

Jenom sedí a koukají (Hana Mudrová)

Exkurze do světa, který se vyvíjí a všichni se v něm učí, jak dál. Novinky v přístupu a přitom stále platí prastaré zásady, které se nějak vytratily z našich životů. Vítejte na (vám dosud velmi vzdálené) planetě Dědečkárna.

Mobilní sítě (Miroslav Mácha "Miwa Y")

Mobilní sítě - o tom jak funguje a jak je organizovaná mobilní síť. Pokusím se ji zjednodušit pro netechniky, aby to pochopila i moje dcera.

Kam s nimi? (Petra Hyklová)

O kom je řeč? O dětech, které je těžké zařadit do současného školství – dětech s handicapem. Kam s takovými dětmi? Integrovat, anebo poslat do speciální školy? 

Crowdfunding - financování budoucnosti (Tomáš Čapek "Charmer")

Crowdfunding je moderní způsob investování, čerpající z prastarých principů. Dává každému svobodu realizovat svůj projekt, a to bez pomoci bankéřů, spekulantů, vydavatelů nebo strategických investorů. Probereme filozofii, principy a technologie, které za crowdfundingem stojí.

Antikoncepční mýty a pověry (Miroslav Havlín)

O žádné lékové skupině neběhá tolik mýtů, pověr, desinformací a blbostí jako o hormonální antikoncepci. Ve světle medicíny založené na důkazech budou probrány otázky hmotnostního nárůstu, onkologické problematiky, metabolické otázky, změny libida, vliv na budoucí plodnost a mnoho dalších.

Ignite Show (Jan Vlnas + Filip Štaffa, Tomáš Čapek „Charmer“, Tomáš Mládek, Kristýna Onderková)

20 snímků v prezentaci. 15 sekund na snímek. Dohromady 5 minut. Přesně tolik času mají naši přednášející k tomu, aby vás poučili a pobavili. Stihnou to?

Výsledky výzkumu na FF - temperament (Michal Kubánek "M-Majkl")

Minulý rok jsem realizoval s účastníky FF výzkum k diplomové práci na téma temperament a asociace. V této přednášce zveřejním výsledky, které budou zajisté pro mnohé překvapivé. Součástí přednášky bude i shrnutí, co je a co není temperament.

Minimalismus (Kristýna Onderková "Navitas")

...jako životní styl. Proč a jak na to. Příběhy nejznámějších minimalistů i vlastní zkušenosti přednášející. Zajímá Vás kolik mám věcí?

Veselé príhody z dobývania vesmíru (Michal Hruška "Rico")

Už vyše polstoročie sa ľudstvo vydáva za hranice atmosféry. Sú to stovky misií a zákonite počas nich muselo prísť k “neštandardným” situáciám. A keďže história dobývania vesmíru je plná týchto zaujímavých omylov, mylných predpokladov a humorných príhod, rád by som sa s vami o ne podelil.

Bill Hicks - Zjevení (Tomáš Čapek "Charmer")

Poprvé na FF můžete vidět legendární vystoupení amerického komika Billa Hickse z roku 1992 v londýnském divadle Dominion, a to s originálním překladem. Jako obvykle, Billův humor je mládeži nepřístupný a slabším a prudérním povahám nebezpečný. Přijďte :)

Sobota (6. 7. 2013)

Senzory v mobilu (Miroslav Mácha "Miwa Y")

Jaké všechny informace je schopen mobil získat ze svého fyzického okolí. Jak to snímá a k čemu to používá.

Aktuality v antikoncepci (Miroslav Havlín)

Vše se vyvíjí – kontrola početí není výjimkou. Aktuální informace o novinkách v oblasti hormonální antikoncepce, nehormonálních metodik a legislativy.

Domluvíme se s mimozemšťany? (Edita Dufková)

Až k nám emzáci konečně přiletí, jakým jazykem s nimi budeme mluvit? Čeština to asi nebude... Dokážeme se ale vůbec shodnout na nějakém jazyce, na jednotných pojmech, na samotném procesu komunikace? Nebo narazíme na bariéru nepochopení, na nemožnost si porozumět a sdělit si něco víc, než že 1+1=2?

Cesty časem jako denní chleba (Hana Mudrová)

Během své práce používám předměty z minulosti a společně se starými lidmi se vracíme do různých dob. Oni si mnohé připomenou, já se hodně dozvím. Pojďme si o tom povídat a hrát.

Kognitívna robotika (Kristína Rebrová "kik")

Kognitívna robotika sa, narozdiel od štandardnej priemyselnej robotiky, zaoberá študovaním prirodzenej inteligencie pomocou metódy “skúmania budovaním”. Takýmto spôsobom vznikajú roboty, ktoré majú schopnosti učiť sa a vyvíjať sa, interagovať s prostredím a nakoniec aj s človekom.

Ta věc na "S" co jí všichni dělají (Filip Štaffa)

Statistika. Každý den říkáme věci jako "V té restauraci vaří špatně", "Schwarzenberg musí vyhrát protože ho volí všichni co znám" nebo "Kdo nemá aspoň [doplňte svůj nejvyšší dosažený titul] je dement". Děláme ji ale správně?

Jak se seznámit po internetu (Jan Průcha "Jerson")

Kdo se seznamuje přes internet a proč je to tak těžké? Co dělat a čemu se vyhnout na prvním setkání? (Obsahuje zkušenosti člověka, který všechny své partnerky našel na internetu.)

Právo pro každého (Veronika Sládková)

Víte o tom, že od příštího roku přestává platit dosavadní civilní právo, tedy občanský, obchodní zákoník, zákon o rodině? Přednáška vás provede 20 let (!) připravovaným novým kodexem, se všemi jeho kuriózními instituty jako pacht, smlouva o výměnku, dědická smlouva mezi zůstavitelem a dědici a jiné

Kurvítko jako nezbytnost (Miroslav Mácha "Miwa Y")

O dopadech na společnost a naplňování představ autorů distopií. Jake jsou požadavky na něj? Jak se technicky realizují? 

Gangnam style (Tomáš Čapek "Charmer")

První video v historii, které překonalo hranici jedné miliardy přehrání, a to za méně než půl roku, si jistě zaslouží vlastní pořad. Od té doby se ale mnohé odehrálo, mimojiné stovky různě povedených remixů. Prouzkomáme historii Gangnam stylu, prokládanou kvalitními tématickými klipy.

Kniha a vědění (Radim Červenka "Laco")

Kniha jakožto médium a přenašeč informací zásadně ovlivnila naši civilizaci. Proměnila se od nesmírně vzácného luxusního zboží v tištěné masy dneška. S touto změnou se vyvíjel i styl studia. Nabízí se otázka, zda-li přinesl internet stejně rozsáhlou revoluci jako kniha a Guthenbergův knihtisk.

Klikati krávu (Jan Vlnas)

Aneb filipika proti hrám tzv. „sociálním.“ Máte krávu. Můžete na ní kliknout jednou za šest hodin. Proč byste to dělali? Ptejte se 4 milionů hráčů FarmVille… Mrkneme se na zoubek základním principům těchto her a zkusíme se zamyslet, zda lze tento koncept využít i smysluplněji.

Kamery dnes a zítra (Jiří Täuber "Boris")

Banky, obchody, ulice, dálnice, auta, telefony, helmy - tam všude můžeme vidět kamery. Poznáte se na záznamu? Kam se posouvá kamerová technologie? Jak nejlépe sledovat sousedy? Dá se sledování vyhnout? A je to vůbec k něčemu dobré?

Chtíč, největší z hříchů (Scarlett Rauschgoldová "Darth Zira")

Jestli se v něčem naprostá většina náboženství shoduje, tak v tendencích svým ovečkám regulovat sexuální život. Jak se v prostoru a čase měnily a mění pohledy na to, co se v posteli může a co nikoli? Pozn.: Ať každý zváží, zda na tuto přednášku vezme osobu mladší 15 let, za kterou je zodpovědný.

Neděle (7. 7. 2013)

Domácí násilí - móda a nesmysl? (Hana Mudrová)

Pochod staletími za odpovědí, proč to tady je a proč nám to feministky a genderstudia strkají pod nos. Něco málo o nebezpečích, která z toho dnes vyplývají.

Jaderné letectví a kosmonautika (Jan Čečrdle "Kenny")

Každého určitě napadlo jak by to vypadalo, kdyby se vzduchem proháněla atomová letadla a na orbitě kroužily atomové raketoplány. Je to alespoň trochu možné nebo to zůstane navěky pouze v našich představách?

Aktuální informace & Newsletter

Přihlaste se k odběru Maelström Newsletteru kde se dozvíte o našich dalších akcích a získáte materiály z přednášek.