PragoFFest je třetí největší festival her a fantastiky ze série Festivalů fantazie a největší festival tohoto druhu v Praze.

Více informací na webu PragoFFestu.

Maelström je občanské sdružení, které chce posluchače seznámit s novými i starými společenskými fenomény. Mezi témata patří psychologie, populární věda a historie.

FutureCon přináší vážnější, vědecká témata od akademických odborníků. Zaměřuje se hlavně na nové objevy ve vědě a technologie současnosti i budoucnosti.

Program

Čtvrtek (31. 1. 2013)

Big Brother (Jiří Täuber "Boris")

Z každého rohu nás dnes sleduje několik kamer. Co vlastně umí? Co naopak neumí? Jaké se používají technologie a jaká jsou jejich omezení? Měli bychom se kamer bát? Přehledová přednáška přinese odpovědi na tyto i další otázky.

Jak odhalit demagoga (Milan Petrák)

Existuje exaktní způsob, jak rozlišit demagoga od umírněného politika? Je nějaký rozdíl mezi politickou a náboženskou demagogií?

Jak se stát nejlepším hráčem (Filip Štaffa)

Hrát 14 hodin denně. Nespat. Modlit se k Blizzardu. Lidé si často myslí, že na to aby se stali opravdu dobrými v nějaké počítačové hře, tak musejí dělat podobné šílenosti. Pravda je ale mnohem horší - je potřeba přemýšlet. V této přednášce se dozvíte, jak toho dosáhnout co nejevektivněji

Moderní Time-management (Michal Šmilauer)

Moderní time-management už není pouze managementem času, ale spíše managementem našeho života. Seznámím vás s různorodými přístupy k organizaci času, připojím i jejich zhodnocení na základě mojí zkušenosti.

Praktická teorie her (Filip Štaffa)

Každý z nás občas dělá rozhodnutí, nebo musí strpět rozhodnutí jiných. Co vám s tím pomůže? Pokud bych vám měl dát jedno doporučení - buďte šílení. Vyplatí se to. Na přednášce se dozvíte proč.

Pátek (1. 2. 2013)

Blind Brother (Jiří Täuber "Boris")

Cítíte se sledováni? A musí to tak opravdu být? Vidí velký bratr opravdu všechno? Přednáška o slabinách kamerových systémů napoví, kam oko kamery nedohlédne a co nerozpozná.

Demence naší společnosti (Petr Mazák "Sirien")

Také máte někdy dojem, že jste obklopeni světem který je obýván idioty? Společné trochu moderované povídání o problémech, které by ve společnosti tvořené myslícími lidmi nikdy neexistovaly a o tom, jak moc jsme sami na vině. Malé varování: obsahuje i témata sexu, drog, politiky a dalších podobných.

Klikati krávu (Jan Vlnas)

Aneb filipika proti hrám tzv. „sociálním.“
Máte krávu. Můžete na ní kliknout jednou za šest hodin. Proč byste to dělali? Ptejte se 4 milionů hráčů FarmVille…
Mrkneme se na zoubek základním principům těchto her a zkusíme se zamyslet, zda lze tento koncept využít i smysluplněji.

Kovy s tvarovou pamětí (Jaromír Kopeček)

Aneb kolik tvarů máš, tolikrát si inteligentní materiále! Praktická ukázka kovů s tvarovou pamětí bude záminkou k exkurzi do fyzikální podstaty jejich výstředního chování a jejich aplikací v medicíně i technice. Též polymery s tvarovou pamětí a krátce další materiály označované vznosně inteligentní

Lidské papilomaviry (HPV) (Miroslav Havlín)

Očkování proti HPV - medicínský "šlágr"posledních let. Jaká je role HPV ve vzniku gynekologických nádorů, především rakoviny čípku děložního? Proč chodí ženy na preventivní prohlídky? Jaké jsou klady a zápory očkování proti HPV? Může očkování nahradit prevenci? 

Zánik Země (Tomáš Petrásek)

Život na Zemi bude zničen! Může naše planeta uniknout ohnivému hrobu v jícnu Slunce? Zapomeňte na Maye i Nostradama! Čeká nás předpověď počasí na příštích deset miliard let, očima moderní vědy. Připravte se na apokalypsu, v níž se vypařují planety, vybuchují hvězdy a srážejí se galaxie!

Následovníci Zarathuštry-uctívači ohně (Štěpán Mairovský)

Kdo byl tajemený Zarathuštra a co o něm víme? Proč se zooastriánům říká uctívači ohně? Jak jejich nauka o posvátnosti živlů ovlivňovala a ovlivňuje způsob pohřbívání? Co se stalo se zoroastriány po příchodu islámu? Jak se má historický Zarathuštra ke stejnojmenné postavě filosofie Nietzscheho?

Novodobé dějiny české astronomie (Petra Hyklová)

Jak se v minulosti vyvíjel astronomický výzkum v českých zemích (zejména v 19. a 20. století)

Feminismus, ekofeminismus a hnutí mužů (Štěpán Mairovský)

Je feminismus hnutím 19.století či má význam i ve století 21.? O co feministkám a feministkám dnes vlastně jde? Má feminismus svou duchovní dimenzi? Co je ekofeminismus? Co je hnutí mužů a jaký je jeho vztah k feminismu? Železný Jan a sedm kroků k mužství Steve Biddulpha? Česká Liga otevřených mužů

Fermiho paradox (Tomáš Petrásek)

Aneb Hledáme jiné intelience. Jestli existují jiné inteligentní bytosti - tak kde k čertu jsou? Mimozemské civilizace měly miliardy let pro svůj vznik, rozvoj a šíření - tak proč nevidíme žádné nepopiratelné známky jejich existence? Existuje, nebo existovala, nějaká jiná inteligence i na Zemi?

Jaderná energie, ano či ne? (Roman Kresta "Randalf")

Je budoucnost možná bez jaderné energie? Je jádro skutečně nebezpečné? Mají zelení pravdu? Kolik to vlastně stojí? Pokud vás jaderné otázky nenechávají v klidu, přijďte se uklidnit :) A o se vlastně stalo v Černobylu a Fukušimě?

Ekonomické mýty (Petr Mazák "Sirien"+ Kateřina "Sathel" Täuberová)

Peníze mají hodnotu, finanční makléři něčemu rozumějí, zdraví není produkt, věci mají "skutečnou" hodnotu... že vám tyhle fráze znějí důvěryhodně, nebo alespoň povědomé? Právě o těch a o dalších bude řeč. Když zbyde čas, povíme si i nějaké klasické jako třeba Karkulku nebo Sněhurku.

Sobota (2. 2. 2013)

Ekologický terorismus? (Roman Kresta "Randalf")

Děsí vás globální oteplování? Myslíte ekologicky? A co to vlastně je? Mají zelení pravdu? Nebo je naše planeta skutečně modrá?
Poněkud pobliticky nekorektní blábolení o dogmatech a přehmatech naší doby.

Nejhorší letadla světa (Jan Průcha "Jerson")

Na jedné straně existují excelentní letouna, které zná téměř každý. Tato přednáška ale bude o těch druhých. O letounech, které zabíjely své piloty, rozpadly se ve vzduchu nebo nedokázaly vzlétnout... či přistát.

Peklo na talíři (Jitka Brandejská "Triss")

Šumava s krevetami? Tavený sýr s 14 "éčky"? Jak to s tou ošklivou chemií vlastně je, aneb do obchodu už jen s lupou!

Slabikář vzduchoplavce 1 (Petr Tomek "Tomek")

Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení... V první části se podíváme na vzducholodě neztužené a poloztužené.

Fantastické exoplanety (Julie Nováková "Julianne")

Uplynula už dvě desetiletí od prvního potvrzeného objevu planet u jiné hvězdy. Co od té doby o exoplanetách víme a kolik jsme jich objevili? Jaké složení mají planety, u nichž jsme byli schopni ho zjistit? A může na některých být život? Jaké jsou výzkumné plány do budoucna?

Jak přednášet: koncepce a příprava (Petr Mazák "Sirien")

První přednáška o přednášení, ve které se dozvíte i něco víc, než jen jak se neztrácet ve vlastních poznámkách nebo že máte vědět o čem přednášíte. Trocha základů, trocha vychytávek a nějaké zajímavé metody k dobru navíc - to vše nejen pro začátečníky.

Nenechte sebou manipulovat (Kateřina Täuberová "Sathel")

Máte ve svém okolí manipulátora? Štve vás, že se vždycky necháte natlačit do něčeho, co se vám nelíbí? Chcete se z toho vymanit, ale zároveň nezničit váš vztah? Přijďte na přednášku o tom, jak rozpoznat manipulaci a jak se jí ubránit.

Slabikář vzduchoplavce 2 (Petr Tomek "Tomek")

Dvoudílná steampunková přednáška o klasických vzducholodích, o jejich konstrukci, rozdělení, řízení... Ve druhé části budeme hovořit o vzducholodích plně ztužených - o "zeppelinech".

Mobil (Miroslav Mácha "Miwa Y")

Přednáška s videi o tom, co mobil obsahuje, jak to pracuje a jak se to vyrábí.

Selfmanagement (Petr Mazák "Sirien")

Stíhat více a lépe a ještě u toho vypadat v pohodě a mít i více volného času? Dokázat i věci, které vypadají neproveditelné? Napadlo vás někdy, kolik času jen tak promarníte a jak (ne)efektivně pracujete s tím, který vám zbyde?

Gamifikace / Motivace / Manipulace (Jan Vlnas)

Gamifikace: Využití herních mechanik v neherním kontextu. Je zde však více než jen odznáčky, body a žebříčky. Mixem herního designu a behaviorismu vzniká třaskavá kombinace, kterou vás chtějí marketeři motivovat ke změně chování. V jejich i váš prospěch. Nakolik se necháte manipulovat?

Jak přednášet: prezentace a forma (Petr Mazák "Sirien")

Druhá přednáška o přednášení, tentokrát na téma tvorby slidů a komunikace s publikem. Pokud očekáváte opakování pravidel o sedmi bodech na jeden slide, tak budete zklamaní - v téhle přednášce se dostaneme o něco dál než jen k nudným základům, přesto je určena i (nebo zejména?) začátečníkům.

Z pradějin české kosmonautiky (Pavel Vachtl)

Podíváme se společně za méně známými pionýry české kosmonautiky. Jestlipak víte, kdo to byli Vladimír Mandl, Frank J. Malina, Luděk Pešek, Rudolf Pešek či Peter Glaser?

Indie Game (Filip Štaffa)

Dokument zachycuje snažení a pocity vývojářů tří nezávislých počítačových her. Od prvotních návrhů přes těžký a dlouhý vývoj bez záruky úspěchu a navrácení vložené energie, až po samotné vydání hry. Sleduje příběh autorů hry Super Meat Boy, dvojici Edmund McMillen a Tommy Refenes.

Neděle (3. 2. 2013)

Zprávy mimozemšťanům (Pavel Vachtl)

Jaké zprávy jsme poslali mimozemským civilizacím? Hovořit budeme například o vzkazech na kosmických sondách, radiových signálech, způsobech komunikace či dešifrování signálů, a také o tom, co už je realita a co stále ještě patří jen do science fiction.

Kurvítko rev. 3 (Miroslav Mácha "Miwa Y")

Proč se věci porouchají? Lehce paranoidní přednáška nevhodná pro psychycky labilní.

Generické léky (Miroslav Havlín)

Každý občas užívá nějaký lék - co o nich víme? Kolik stojí a jak dlouho trvá vývoj originálního léku? Jak je tomu u generického léku (= kopie originálního)? Je kopie stejná originál? Vedou nižší ceny léků k úsporám nebo plýtvání? Přednáška o tabuizovaném tématu přinese hodně otázek a méně odpovědí.

Aktuální informace & Newsletter

Přihlaste se k odběru Maelström Newsletteru kde se dozvíte o našich dalších akcích a získáte materiály z přednášek.